ZALETY KONSTRUKCJI METALOWYCH

Posted by seo 12/05/2020 0 Comment(s)

Główną zaletą konstrukcji stalowej jest możliwość uzyskania dużych otworów w pomieszczeniach przy niskim zużyciu materiału budowlanego. Stal jest preferowanym materiałem do budowy budynków handlowych i gospodarczych (sklepy, magazyny, myjnie samochodowe itp.), Ponieważ wymagają one maksymalnej przestronności, łatwego dostępu i wystarczającej wysokości. Konstrukcja żelbetowa wymaga częstszego umieszczania kolumn, co ogranicza otwory w budynku. Szukając wyraźnej wysokości (ponad 3 m.) Konieczne jest zwiększenie rozmiarów kolumn konstrukcji metalowych, w wyniku czego w pomieszczeniach traci się cenną przestrzeń. Grubość płyt i wzmocnienie w nich znacznie wzrasta, co prowadzi do nadmiernych wydatków i kosztów budynku. W tym przypadku konstrukcje metalowe mają tę zaletę, że kolumny są mniejsze niż żelbetowe i można je swobodnie ustawiać na znaczne odległości (najczęściej co 6 m). Zastosowanie stalowych poprzeczek lub kratownic do konstrukcji dachu budynku pozwala na mostkowanie dużych otworów (6,12,18 lub 24 m), co zapewnia swobodę i przestronność wnętrza dla potrzeb inwestora.
 
Budynki o konstrukcji stalowej są realizowane znacznie szybciej niż żelbet, ponieważ metalowe elementy nośne są przygotowywane z wyprzedzeniem i instalowane bezpośrednio na placu budowy, bez konieczności oczekiwania przez pewien czas. Uzyskuje się to poprzez demontaż elementów, które można szybko i łatwo zainstalować na miejscu za pomocą środków łączących - śrub lub spawów. Poważną wadą takich konstrukcji metalowych jest strata czasu nie tylko w produkcji szalunków i zbrojenia, ale także w oczekiwaniu na wytrzymałość betonu. Najczęściej na poziomie podłogi potrzeba minimum 28 dni, co znacznie spowalnia tempo budowy.
 
Budynki wykonane z konstrukcji metalowych są „lżejsze” niż ciężkie, masywne konstrukcje budynków żelbetowych. Ta zaleta pozwala zaoszczędzić znaczne koszty przy wykonywaniu fundamentów, gdzie zwykle w budynkach z metalowym szkieletem fundamenty stanowią pojedyncze stopnie z pasami wiążącymi. Z drugiej strony konstrukcje żelbetowe wymagają dużych wymiarów fundamentów - bardzo często w celu łatwiejszej realizacji i zastosowania płyty fundamentowej. W takim przypadku prace wykopaliskowe stają się droższe, a także zużycie znacznej ilości betonu i zbrojenia.
 
Konstrukcje stalowe i metalowe są również preferowane w konstrukcji dachów budynków o dużych wymiarach rozkładów na najwyższym piętrze. Pozwala to uniknąć robienia drewnianej wanny, która wymaga częstego umieszczania drewnianych kolumn. Podsumowując to, co zostało powiedziane do tej pory - konstrukcje stalowe predysponują do prostoty rozwiązania projektowego budynku (typizacja) - duże ilości wolnej przestrzeni i elastyczność są osiągane w planowaniu architektonicznym wnętrza.

 

Ludzie, którzy czytają ten artykuł, są również zainteresowani etapami konstrukcji metalowych.

 

Spójrz na nasze schody metalowe wewnętrzne!

Leave a Comment